Przychodzi lato i pierwsze gorące dni. Termometr pokazuje ponad 30 stopni, lody roztapiają się nawet w cieniu, a Ty planujesz wypad z przyjaciółmi nad jezioro. Poza ubraniami starannie dobierasz kosmetyki – stawiasz przede wszystkim na wodoodporne. A jest przecież lepszy sposób na świetny wygląd latem bez stosowania tony preparatów – henna.
Jeśli masz tak jak ja, że latem rezygnujesz z wszelkich malowideł, ale tusz do rzęs musi zostać, ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Nie wyobrażam sobie siebie bez pomalowanych rzęs. Nie i koniec. Zrezygnuję z podkładu, pudru, różu, a nawet szminek i błyszczyków. Ale nie z tuszu do rzęs. Wcześniej kombinowałam z tuszami wodoodpornymi, ale podczas upałów nie zdawały egzaminu, bo były ciężkie, czasem się kruszyły, a czasem rozmazywały. Lekarstwem na moje kłopoty okazała się henna. To świetny sposób, żeby nadać rzęsom i brwiom ładnego, naturalnego wyglądu.
Co to jest henna?
Henna to barwnik, który uzyskiwany jest z lawsonii bezbronnej. Stosuje się ją w celu farbowania włosów, rzęs, brwi oraz ciała. Henna chroni włosy przed uszkodzeniem, dzięki czemu zapewnia im trwałość. Dodatkowo nadaje im ładny wygląd i połysk. Henna może mieć postać kremu lub proszku . Jeśli decydujesz się na tę w proszku, pamiętaj, że należy rozprowadzić ją w wodzie utlenionej 3-procentowej.
O czym pamiętać przed zabiegiem?
Zanim zdecydujesz się na hennę, wybierz się do gabinetu kosmetycznego na próbę uczuleniową – jeśli zabieg wykonujesz w domu, przeprowadź ją samodzielnie. Należy nałożyć kroplę henny na skórę (najczęściej jest to przedramię lub są to plecy) i przykleić plasterek. Jeśli w ciągu 24 lub 48 godzin nie pojawi się odczyn alergiczny, możesz śmiało wykonać hennę brwi i rzęs.
Jaki kolor wybrać?
Z pewnością nieraz widziałaś osoby, które wyglądają jak czarownice, jak to określa mój syn – duże, ciemne brwi zamiast dodawać uroku zwyczajnie odstraszają. Nie jest to jednak wina henny, ale źle dobranego koloru. Odcień brwi powinien być jak najbardziej naturalny i podkreślać ich kształt. Inaczej będziesz wyglądała w najlepszym wypadku groźnie.
Co powinnaś wiedzieć o zabiegu?
Zabieg wykonuje się najczęściej na leżąco lub półleżąco. Kosmetyczka zmyje tusz z rzęs zmywaczem beztłuszczowym i wykona całkowity demakijaż oka. Okolice rzęs posmaruje wazeliną, dzięki czemu skóra nie zafarbuje się podczas zabiegu. Po nałożeniu henny czeka się około 10 minut w przypadku rzęs i nieco dłużej przy brwiach, następnie zmywa się preparat.
Kiedy nie można korzystać z henny?
Przed zabiegiem należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
– czy jestem na coś uczulona?
– czy noszę soczewki kontaktowe?
– czy wokół brwi nie mam uszkodzonego naskórka, drobnej rany?
– czy mam skłonności do stanów zapalnych?
– czy moje oczy są zdrowe? Zaczerwieniania oraz zapalenia spojówek i inne choroby oczu są przeciwwskazaniem do zabiegu.
I najważniejsze: henny nie przeprowadza się na brwiach, które są świeżo wydepilowane!