Kiedy zaczynałam pisać bloga, miałam plan. Marzyło mi się, że kiedy już zacznę docierać do większej grupy osób, niż moi znajomi. Kiedy bloga będzie czytało więcej osób, poza moimi rodzicami, bratem i mężem. Kiedy będę potrafiła dotrzeć do kogoś tym co robię, chciałabym zrobić coś dobrego. Poza rozbawianiem Was, poza emocjami jakie przekazuję, staram się przemycać wiedzę na temat zdrowia. I nawet nie wiecie jak oszalałam ze szczęścia, kiedy mogłam dołączyć do Ogólnopolskiej Kampanii “Tarczyca – otocz ją opieką” i zostać jedną z Ambasadorek akcji w mediach społecznościowych. To cudowne móc podzielić się swoją historią i dołożyć swoją cegiełkę w tej fantastycznej kampanii! Każda osoba, która dzięki temu pójdzie się przebadać jest na wagę złota. Każda.
Tarczyca – otocz ją opieką. Co to za akcja?
“Tarczyca – otocz ją opieką” to Ogólnopolska Kampania Edukacyjna, która ma na celu szerzenie informacji na temat chorób tarczycy. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS). Zadania, jakie stawia sobie kampania to podniesienie wiedzy na temat chorób tarczycy, profilaktyki oraz diagnozowania ich. Główną Ambasadorką akcji jest Kasia Dowbor, która zmaga się z chorobą Gravesa-Basedowa. Panią Kasię uwielbiam! Do tej pory miałam okazję raz spotkać ją na żywo, ale mam ogromną nadzieję, że będzie jeszcze okazja. Zdradzę Wam tutaj ciekawostkę – lata temu uczyłam się jeździć konno w LKJ Lewada, w Zakrzowie. Moją ukochaną klaczą, z którą spędziłam mnóstwo czasu, która była bardzo wdzięczna, dawała się czesać i przytulać, zawsze czekała aż przyjadę na lekcję była Rodezja… jak się później dowiedziałam, koń właśnie Pani Kasi. Okazuje się, że świat jest naprawdę mały!
Świetne jest to, że wiele osób zechciało udzielić wsparcia tej kampanii. Są to zarówno blogerki, jak i osoby znane z Telewizji i estrady, np. Ania Wyszkoni, która tak jak ja przeszła raka tarczycy. Partnerami są Polski Klub Chirurgii Endokrynologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Fundacja Moniki Pyrek, natomiast patronat medialny wzięły na siebie Kobietyimedycyna.pl, Portalemedyczne.pl, Radioklinika.pl oraz Newsrm.tv.
Tarczyca, dlaczego warto o niej mówić?
Tarczyca to skomplikowany organ. Jest malutka, niepozorna, waży ok. 20 g, czyli tyle co nic. A potrafi rozregulować niemal cały organizm! To przez nią grubniemy, chudniemy, mamy złe samopoczucie, problemy ze snem, jesteśmy rozdrażnione, mamy problemy z zajściem w ciążę, odczuwamy mocniej zmiany temperatur i jednym zdaniem – nie czujemy się normalnie, kiedy tarczyca szwankuje. Wyobraźcie sobie, że choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych chorób na całym świecie! W naszym kraju cierpi, bądź cierpiało na nie w przeszłości aż 22 proc osób, w tym 9 razy częściej kobiety. Mogą to być: niedoczynność lub nadczynność, zapalenie czyli Hashimoto, powiększenie gruczołu, nowotwory tarczycy – łagodne i złośliwe.
Niestety wiele osób lekceważy pierwsze oznaki tego, że tarczyca zaczyna źle funkcjonować. Z uwagi na to, że sygnały te są niejednoznaczne, leczą się na wiele innych chorób. Wiele moich znajomych latami leczyło się u różnych lekarzy, miało problemy z sercem, z utrzymaniem wagi, z przeraźliwie suchą skórą – rozwiązanie przyszło dopiero wtedy, kiedy przypadkiem zbadały tarczycę.
Jesteś z Poznania? Pierwsze warsztaty już tuż-tuż!
Kampania rusza pełną parą! Przygotowano m.in. spotkania dla pacjentów i lekarzy! Będą się odbywały w dużych miastach – Wrocław, Kraków, Poznań. W tym ostatnim spotkanie zaplanowano już na 17 marca – jeśli jesteście z okolic, koniecznie się wybierzcie! “Współczesne trendy w diagnostyce i leczeniu wola guzkowatego oraz nowotworów tarczycy, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia operacyjnego” – w czasie spotkania będzie mowa o wykrywaniu i diagnozowaniu chorób tarczycy, leczeniu operacyjnym i późniejszym monitorowaniu pacjentów. O wolu guzkowym, wskazaniach do leczenia operacyjnego, o USG tarczycy oraz o czymś wyjątkowo genialnym, czyli zastosowaniu monitoringu nerwu krtaniowego wstecznego jako standardu w chirurgii tarczycy. Będzie też czas na dyskusję, czyli moja ulubiona część każdego spotkania!
Warsztaty oraz konsultacje odbędą się o godzinie 10.00 w szpitalu Św. Wojciecha, przy ulicy Bolesława Krzywoustego 114. Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnym spotkaniu jest wcześniejsza rejestracja na stronie www.szpitalswwojciecha.pl. Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii: tarczyca.com.pl.
Tarczyca działa podstępnie. Dlatego tak ważne jest raz do roku przebadanie jej pracy – pamiętajmy jednak o tym, o czym mówię Wam tutaj non stop. Samo badanie krwi nie wystarczy – ZAWSZE należy wykonać także USG. Wtedy dopiero możemy mówić o tym, że badanie jest kompletne.
Miejcie na uwadze moją sytuację – badania krwi miałam bardzo poprawne, nie budziły zastrzeżeń. Podobnie badanie palpacyjne. Dopiero na USG okazało się, że mam aż 2 guzy, które po biopsji okazały się nowotworem złośliwym.
Dbajcie o siebie, a tarczycę otoczcie opieką.