Czystek piję regularnie od wakacji. Codziennie w południe, do drugiego śniadania. To nawyk, tak jak kawa po śniadaniu i zielona herbata do kolacji. Czy jest dobry? Tak, jeśli doda się łyżeczkę miodu – w moim przypadku bez tego słodzika byłoby ciężko 🙂 Czy warto go pić? Tak, warto. Warto się nawet zmusić, w przypadku kiedy nie przepadacie za ziołowymi herbatami. Czystek, to prawdziwy, naturalny magik z domowej apteczki.
8 magicznych mocy czystka
– Oczyszcza organizm z toksyn – pijąc czystek pozbywamy się metali ciężkich, które zalegają w organizmie. Jest więc niezbędny dla palaczy,
– Wspiera układ immunologiczny,
– Gwarantuje młody wygląd – zawiera antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry,
– Pomaga zwalczać alergię – czystek wykazuje działanie przeciwhistaminowe,
– Zbawienny dla serca – czystek przyczynia się do rozpuszczania zakrzepów, zapobiega zawałom serca,
– Wspomaga leczenie chorób nowotworowych,
– Działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo – dobrze jest pić go podczas infekcji górnych dróg oddechowych i innych chorób,
– Dodaje energii!
Wciąż trwają badania na temat właściwości leczniczych czystka, ponieważ przypisuje mu się dużo więcej „magicznych” mocy, np. :
– wspomaga walkę z boreliozą,
– pomaga rozprawić się z opryszczką,
– wybiela zęby, można go stosować zamiast płynu do płukania jamy ustnej,
– spryskując ciało naparem z czystka ochronimy się przed komarami,
– neutralizuje brzydki zapach potu.
W czym tkwi sekret?
Cała tajemnica czystka ukryta jest w polifenolach, które są wyjątkowo korzystne dla naszego organizmu. Są to przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki (przyczyniają się do powstawania różnych chorób, a nawet nowotworów). To jednak nie wszystko, co potrafią polifenole. Ich moc jest dużo większa, bo zwalczają stany zapalne, wspomagają walkę z drobnoustrojami, działają antyalergicznie i doskonale wspierają układ odpornościowy.
Jak go parzyć?
Łyżeczkę czystka wsypujemy do kubka, zalewamy gorącą wodę – ja po zagotowaniu odczekuję ok. pół minuty i wtedy zalewam. Przykrywam kubeczek spodeczkiem, czekam ok. 7 minut, przecedzam zioła, dodaję łyżeczkę miodu i pije.
Kto może go pić?
Każdy. Podaje się go nawet dzieciom po ukończeniu 3. miesiąca życia. UWAGA! Jeśli przyjmujemy leki, warto zapytać lekarza, czy picie czystka (jak i innych ziół) nie wpływa na osłabienie działania leku lub nie zmienia jego działania! Pamiętajmy też, że picie czystka jest bezpieczne, ponieważ nie zawiera w składzie substancji uzależniających.
Gdzie go kupić?
Najlepiej w sklepach zielarskich lub w aptece. Ja swój kupiłam w sklepie internetowym KruKam z Opola.
Ile kosztuje czystek?
Mało, albo i jeszcze mniej. Za 200 g ziół zapłaciłam niecałe 5 zł.
Czy warto pić czystek? Oczywiście, że warto. Piję go od kilku miesięcy, często pije go ze mną mój syn. Czy zauważam zmianę? Nie wiem. Czuję się dobrze, ale z pewnością składa się na to nie tylko picie czystka, ale i zmiana trybu życiu, picie dużej ilości wody niegazowanej, zmiana diety oraz więcej ruchu.