Leczenie jodem radioaktywnym: pytania i odpowiedzi

Leczenie jodem radioaktywnym: pytania i odpowiedzi

Codziennie mnóstwo osób pyta o to, jak wygląda leczenie jodem radioaktywnym. W Internecie jest na ten temat mało informacji, dlatego postanowiłam zebrać te wszystkie pytania i udzielić w miarę możliwości odpowiedzi. Umówmy się, że ta lista będzie się wydłużała i będę dopisywała do niej każde zadane mi pytanie. To zaczynamy!

1. Po co leczy się jodem radioaktywnym tarczycę, która jest już wycięta?
Po to, żeby jod wychwycił z organizmu komórki tarczycowe i je unieszkodliwił.

2. Czy leczenie jodem boli?
Nie. Do połknięcia jest kapsułka. Później mogą wystąpić jakieś objawy np. nudności.

3. Jak duża jest tabletka z jodem do połknięcia?
Jeśli ktoś mówi, że nie da rady połknąć kapsułki, pielęgniarki robią test, który można przeprowadzić sobie w domu – dają do połknięcia wapno w kapsułce Calperos. Kapsułka z jodem jest mniejsza, powlekana. Nie ma probemu z połknięciem.

4. Jak zmienia się samopoczucie po połknięciu kapsułki z jodem?
Zależy. Ludzie różnie reagują. Z tego co zauważyłam w szpitalu, część nie odczuwa żadnych dolegliwości, część mdli, mnie tak trochę muliło w żołądku, odbija się takim metalicznym posmakiem. Czasem nie ma apetytu, czasem boli głowa. Generalnie wszystko do przeżycia, ale to wszystko zależy od organizmu. Każdy przechodzi inaczej.

5. Jak uniknąć zapalenia ślinianek, które tak często zdarza się po jodowaniu?
Pomaga żucie gum i jedzenie kwaśnych cukierków – najlepiej pobudzają ślinianki.

6. Co pomaga wypłukać jod z organizmu?
Picie dużej ilości wody z cytryną, jedzenie suszonej żurawiny, która jest moczopędna.

7. Jaki musi być pomiar aktywności jodu, żeby wyjść ze szpitala?
Poniżej 20.

8. Ile dni przebywa się w szpitalu?
Z reguły, jak wszystko jest dobrze, to miedzy 5 a 8.

9. Co się dzieje, kiedy pomiar aktywności wskazuje więcej niż 20?
Wtedy zostaje się w szpitalu dłużej. Kolejnego dnia są następne pomiary i tak aż do momentu, aż aktywność spadnie.

10. Jak obliczana jest kwarantanna od kobiet w ciąży i dzieci?
Na podstawie pomiaru aktywności. Zazwyczaj mieści się miedzy 7 a 14 dni.

11. O czym pamiętać przed jodowaniem?
O tym, żeby przez 3 miesiące unikać jodu – nie chodzić na badania z kontrastem, nie przyjmować leków i suplementów z jodem, nie pić wody z jodem. Ja też unikałam produktów spożywczych z dużą zawartością jodu.

12. Po co zastrzyk Thyrogen przed jodowaniem?
Po to, żeby podnieść TSH. Innym sposobem jest odstawienie leków na 4-6 tygodni, co powoduje bardzo zmienne i pogarszające się samopoczucie. Dwa dni przed jodowaniem dostaje się dwa zastrzyki i tyle – to bardzo komfortowa sytuacja.

13. Czy można poddać się jodowaniu będąc w ciąży?
Nie. Może to mieć wpływ na rozwój dziecka. Ale spokojnie, lekarze zlecają każdej kobiecie badanie betaHCG przed jodowaniem.

14. Czy można poddać się jodowaniu kiedy ma się okres?
Oczywiście. Ja miałam pierwszego dnia.

15. Czy naprawdę nie wolno się kąpać w trakcie jodowania?
No nie wolno. Kąpiel jest dopiero dzień przed wyjściem i badaniem.

16. Dlaczego kąpiel trwa tylko 3 minuty?
Z tego co mówiły nam pielęgniarki, woda z pierwszych kilku dni jest napromieniowana, dlatego nie może być od razu zutylizowana. Musi być jakiś czas przechowywana. Stąd też taka jej oszczędność.

17. Czy da się wykąpać w 3 minuty?
Da się. Nawet dwa razy. A jak wody zabraknie, to pielęgniarki włączą raz jeszcze.

18. Co spakować na jodowanie?
Bieliznę, ręczniki (najlepiej 2, jeden na kąpiel po jodowaniu), kosmetyki, jedzenie. Na Oddział Dawek Wysokich: bielizna, ręcznik, kosmetyki, wodę, cytryny, żurawinę suszoną, kwaśne cukierki, gumy do żucia i inne jedzenie. Kapcie, leki, ręczniki papierowe, chusteczki nawilżone, coś do czytania.

19. Czy można zabrać swoje ubrania?
Po oddziale można chodzić tylko w szpitalnych piżamach. ALE. Można zabrać sobie rzeczy do spania i rano przed obchodem się przebrać w szpitalne rzeczy.

20. Czy z Oddziału Dawek Wysokich nie wolno niczego wynosić?
I tutaj zdania są podzielone. W Gliwicach w szpitalu nie polecają wynosić rzeczy. Wszystko co się przyniosło, powinno tutaj zostać. Telefon można opakować w woreczek foliowy albo w folię. W innych szpitalach pozwalają na normalne korzystanie z telefonu, laptopa i książek. Rzeczy martwe nie nasiąkają promieniowaniem, ale zostaje na nich nasz pot. Z jodem. Dlatego jeśli wynosicie telefon, dobrze jest go przetrzeć i zdezynfekować.

21. Dlaczego po leczeniu nie wolno mieszkać w hotelu?
Żeby nie narażać innych na działanie promieniowania np. w pierwszych dniach chodząc po korytarzu czy siedząc na śniadaniu. Ubrania i pościel w czasie kwarantanny pierze się dwa razy, dlatego najlepiej być w tym czasie w domu i odpoczywać.

 • KMK

  Gratuluję wygranej walki!!!:) Bardzo się cieszę, że trafiłam na Twój blog. U mnie było podobnie też walczę ale jestem w połowie drogi, po operacji ale jeszcze czeka mnie leczenie jodem. Już za tydzień do szpitala. Jestem pozytywnie nastawiona, choć zdarzają się niestety chwile zwątpienia – ale na szczęście są to tylko chwile:) Bardzo pomocne informacje na temat pobytu na oddziale zamkniętym. Mam pytanie o pielęgnacje blizny? Jakie kremy stosujesz, polecasz. Dziękuję i pozdrawiam.

  • Trzymam za Ciebie mocno kciuki, głowa do góry i pozytywne myślenie – to ogromnie pomaga! 🙂 Jeśli chodzi o bliznę – uczuliły mnie dwie maści, jakiś czas temu kupiłam krem z masy perłowej, ale jeszcze nie używałam. Generalnie od operacji miął rok, a ja łączenie smarowałam bliznę dwa tygodnie… Ostatnio czytałam o tych plastrach ściągających i chyba się na nie skuszę – blizna po cięciu węzłów jest trochę widoczna i może uda się ją zminimalizować 🙂 PS. gdzie jedziesz na jod?

   • KMK

    Leczę się w Gliwicach, więc jestem w najlepszych rękach:)

    • Dokładnie! Będziesz się tam dobrze czuła – dużo wody, dużo cytryny i żurawina, pamiętaj 🙂

     • KMK

      Dzięki! 🙂 A jak z książkami można swoje zabrać? Czy raczej jest to niewskazane? I ilu osobowe są pokoje?

     • Pokoje są jedno lub dwuosobowe. Książki możesz zabrać, ale musisz je potem tam zostawić. Tzn, póki jesteś na oddziale ogólnym to możesz mieć wszystko – idąc na oddział dawek wysokich musisz się zastanowić, co wziąć, bo nie będziesz potem mogłam tego zabrać do domu już.

     • KMK

      Ok jeszcze raz dziękuje i fajnie że w jednym miejscu można znaleźć tyle informacji:) Pozdrawiam i życzę zdrówka:)